Ana Sayfa Yerel Haberler BODTO MECLİSİ LAGINA ANTİK KENTİNİ GEZDİ

BODTO MECLİSİ LAGINA ANTİK KENTİNİ GEZDİ

464
0

Bodrum Ticaret Odası (BODTO) Meclis Üyeleri 19 Aralık Pazar günü Muğla’nın Yatağan ilçesine bağlı Lagina Antik Kentine bir gezi düzenledi. Astrolog Yasemin Boran eşliğinde bölgeyi gezen BODTO heyeti Bodrum’a yakın mesire yerlerinin bölgenin turizmine katkısına dikkat çekti.

Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Serdar Kocadon, Başkan Yardımcısı İbrahim Akkaya, Yönetim Kurulu Üyesi Arif Ceylan Satı, Meclis Üyeleri Toros Demirdöven, Hakan Kocair, Sinan Cingöz, Fatma Nur Tuncer, Şenel Tuncer, Mahmut Özgür Yağcı, Ali Rıza Akdolu, İzzet Göksel Esen, Fadıl Yamanoğlu, Zeyyat Aybey, 4 Nolu Meslek Komite Başkanı Hafize Dilek Öz ve Komiye Üyesi Rukiye Dengiz tarafından oluşan BODTO Heyeti Lagina Antik Kenti’nin güzelliğinden çok etkilendiklerine belirtti. Antik bir bölgenin tüm çevresiyle birlikte korunması gerektiğine işaret eden heyet bu konuda geliştirilebilecek projeleri meclis gündemine alacaklarını açıkladı.

BODTO Başkanı birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Muğla’nın hem doğal güzellikleri hem de arkeolojik kalıntıları ile adeta bir kültür başkenti olduğuna dikkat çekerken, Bodrum’un ve çevresinin bu anlamda kültür turizmi için çok uygun olduğuna vurgu yaptı. “Çok değerli BODTO Meclis Üyelerimizin istek ve talepleri doğrultusunda bugün eşsiz değerdeki Lagina Antik Kentini geziyoruz. Bize bölgeyi tarihi geçmişi ve ilginç hikayeleriyle birlikte tanıtan değerli Astrolog Yasemin Boran’a çok teşekkür ederim.” diyen Başkan Kocadan, BODTO’nun bölgenin kültürel mirasının korunması ve gelecek nesillere aktarılması adına çalışmalara devam edeceğini belirtti.

Astrolog Yasemin Boran ise BODTO Meclisine bölgeye olan ilgileri nedeniyle teşekkür ederken, Lagina ve Stratonikeia’nın kendisi için özel bir anlamı olduğunu söyledi. “Lagina’da yer alan Hekate kutsal alanı ve Stratonikeia arasında kutsal bir yol bulunuyor, bu yol hem tarihi anlamı hem de turizme katkısı nedeniyle çok anlamlı. Ayrıca burası tanrıça Hekate adına inşa edilen tek yapı olduğu için de ayrı bir önem taşıyor.” diyen Boran bölgenin çevresiyle birlikte korunması gerektiğinin altını çizdi.

Önceki İçerikBODRUM’DA YENİ YIL PARTİSİ TÜM COŞKUSUYLA BAŞLADI
Sonraki İçerikMONTRÖ’YÜ SAVUNUYORUZ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz