Ana Sayfa Dünya Karadeniz’deki Mayınlar İstanbul Boğazı’na Ulaştı. Boğaz Trafiğe Kapatıldı!

Karadeniz’deki Mayınlar İstanbul Boğazı’na Ulaştı. Boğaz Trafiğe Kapatıldı!

529
0

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), 19 Mart’ta NAVTEX yayınlayarak Karadeniz’e Ukrayna tarafından döşenen mayınların İstanbul Boğazı’na ve Akdeniz’e sürüklendiği yönünde uyarıda bulunmuştu.

Rusya, Ukrayna tarafından 420 adet zincirli mayın döşendiğini ve rüzgarın etkisiyle zincirleri kopan mayınların batıya doğru sürüklendiğini, Türkiye’nin Batı sahillerinin tehlike altında olduğunu belirterek ACİL koduyla uyarmıştı.

19 Mart’ta yapılan açıklamada Odessa’ya Ukrayna ordusu tarafından döşenen mayınların İstanbul Boğazı, Ege ve Akdeniz için tehdit oluşturabileceği açıklanmıştı. Ardından Türk Deniz Kuvvetleri de NAVTEX yayınlayarak mayınların tehlikeli olabileceği yönünde uyarıda bulunmuştu.

İstanbul’da Boğazı’nda 26 Mart itibariyle Sarıyer açıklarında 2 kez mayın alarmı verilerek Deniz Kuvvetleri’ne bağlı Savunma Grup Komutanlığı (SAS) tarafından bölgede çalışma başlatıldı. Milli Savunma Bakanlığı söz konusu cismin SAS Timleri tarafından emniyete alındığını ve etkisiz hale getirmek için müdahaleye başlandığını açıkladı.Öte yandan Ukrayna tarafından döşendiği söylenen mayınların zincirli mayın olduğu ve 1907 Lahey Sözleşmesi’ne aykırı olduğu belirtiliyor. Serseri mayın olarak tabir edilen mayınların Rus petrol tankerlerine ya da İstanbul Boğazındaki yolcu vapurlarına çarpması halinde çok büyük felaketler yaşanabilmesi ihtimali bulunuyor. Bu sebeple İstanbul Boğazı çift yönlü olarak trafiğe kapatıldı.

Haber: Ayça Yılmaz

Önceki İçerikPSİKOLOJİK HARPTEN SICAK SAVAŞA
Sonraki İçerikBODRUMSPOR RAHAT KAZANDI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz