Ana Sayfa Öne Çıkan Rusya-Ukrayna Savaşının Bir Aylık Bilançosu

Rusya-Ukrayna Savaşının Bir Aylık Bilançosu

585
0

Ukrayna-Rusya arasında devam eden savaşın bilançosu ölümler, göçler ve silahlı çatışmalarla devam ediyor. Son yapılan açıklamalara göre Ukrayna’da 1081 sivil hayatını kaybederken 3,5 milyonun üzerinde Ukraynalı komşu ülkelere geçerek mülteci konumuna düştü.

Diğer yandan Rusya ordusunun üst düzey ismi Sergei Rudskoi bir açıklama yaparak 1351 Rus askerin öldüğünü, 3835 askerin yaralandığını açıkladı. Lugansk ve Donetsk’te ise kontrolün büyük ölçüde Rusya’nın eline geçtiğini söyledi. Yapılan açıklamada 14 binin üzerinde Ukraynalı askerin öldüğü belirtilirken Kiev, Harkiv, Çernihiv, Sumi ve Mikolayiv şehirlerinin kuşatıldığı ve Herson bölgesi ile Zaporijya’nın kontrol altına alındığı söylendi.

Rusya’ya Yaptırımlar

Rusya’ya son derece sert olarak uygulanan yaptırımların başını ABD, İngiltere ve AB ülkeleri çekiyor.  Güney Kore, Japonya, Ukrayna, İsviçre de yaptırımlara katıldı. Rusya ambargolara rağmen Batıya doğalgaz tedarikine devam ederken Putin, ödemelerin Ruble olarak alınacağını duyurdu.

Öte yandan dünya buğday ihtiyacının önemli bölümünün Ukrayna ve Rusya’dan sağlanıyor olması, savaşın çıkmasıyla önümüzdeki aylarda dünyanın pek çok ülkesinde gıda krizine yol açacağı öngörülüyor.

24 Şubat’ta Rusya’nın Ukrayna’ya girmesiyle başlayan ve hızla tırmanan sürecin ABD’de enflasyonun yükselmesine neden olduğu görülürken, Avrupa’nın da ilerleyen süreçte enerji krizine gireceği öngörülüyor.

Ukrayna’nın Durumu

BM’ye bağlı Uluslararası Göç Örgütü (IOM), Ukrayna içinde de yaklaşık 6,5 milyon sivilin yerinden edildiğini söyledi.

BM Dünya Gıda Programı (WFP) ise nüfusun % 45’inin de yeterli gıda bulamamaktan endişe ettiğini söyledi.

Trenlerin yok edilmesi, havalimanlarının bombalanması ve süpermarketlerin boşaltılması tedarik zincirinin aksamasına yol açarken, Türkiye dahil pek çok ülke Ukrayna’ya insani yardım yapmaya devam ediyor.

NATO ZİRVESİ

Zirvede öne çıkan diğer hususlar arasında Ukrayna’ya gönderilecek askeri yardımlar, silah, mühimmat ve ekonomik destekler de bulunuyor. Stoltenberg, zirvenin ardından Ukrayna’nın NATO’ya üyeliği hariç her konuda kendilerine destek vereceklerini belirtti.

Zirvede Ukrayna’nın korunması için NATO üyesi ülkelerin daha aktif rol alması konusunda da net mesajlar verilirken, özellikle NATO üyesi ülkeler tarafından insani yardımların arttırılacağı hususu da dile getirildi.

NATO Zirvesi’nde Doğu Avrupa ve Baltık bölgesinde askeri ve güvenlik tedbirlerinin artırılması hususu da gündeme geldi.

Ukrayna gündemiyle toplanan NATO Liderler Zirvesi’ne Rusya’ya yönelik yaptırımların dozunun arttırılması, yaptırımlara tüm dünyanın dahil olması ve Ukrayna’nın askeri anlamda desteklenmesi vurgulandı.

Siber saldırılar, nükleer, kimyasal ve biyolojik silahların konuşulduğu bir dönemde yapılan bu zirvede ayrıca Çin’in, Rusya’ya ekonomik ve askeri anlamda destek vermemesi gerektiğine de dikkat çekildi.

Ukrayna Savaşında Ölen Gazeteciler:

  • IVE TV için için çalışan Ukraynalı kameraman Yevheniy Sakun 1 Mart’ta Rusya’nın Kiev’deki TV kulesine yaptığı roket saldırısı sırasında öldürüldü.
  • 11 Mart’ta yine Ukrayna TV kanalı Sigma için çalışan kamerama Viktor DedovMariupol’da düzenlenen bombardımanda öldürüldü.
  • 13 Mart’ta ABD’li gazeteci Brent Renaud, Kiev yakınlarındaki Irpin’de vurularak öldürüldü.
  • 14 Mart’ta Fox News kamera operatörü Pierre Zakrzewskive Ukraynalı gazeteci Oleksandra Kuvshynova, Kiev yakınlarındaki Horenka’da araçlarına açılan ateşle öldürüldü.
  • Son olarak Rusya merkezli bağımsız haber sitesi The Insider için çalışan 42 yaşındaki Oksana Baulina, Ukrayna’nın başkenti Kiev’in Podil bölgesinde Rusya bombardımanın ardından gerçekleşen yıkımı kayıt altına alıyordu.

Haber: Ayça Yılmaz

Önceki İçerikBODRUMSPOR, ETİMESGUT BELEDİYESPOR HAZIRLIKLARINI TAMAMLADI
Sonraki İçerikPSİKOLOJİK HARPTEN SICAK SAVAŞA

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz