Ana Sayfa Dünya Sözleşmeli Er ve Erbaşlar memuriyet hakkının tanınmasını istiyor

Sözleşmeli Er ve Erbaşlar memuriyet hakkının tanınmasını istiyor

284
0

2011’de yürürlüğe giren düzenleme ile 7 yıl görev sonunda kamudaki kadrolara atama yolu açılan sözleşmeli erler, yönetmelik çıkmadığı için bu haktan yararlanamıyor.

Milli Savunma Bakanlığı tarafından kasım 2011 yılında uygulanmaya başlanan Sözleşmeli Er ve Erbaş Kanunu ile TSK’ya personel alımı başlayalı 11 yılı geçti. 2013 yılında yeni bir düzenleme yapılarak bu personele “memuriyet” hakkı tanındı. Ancak bu hakka kavuşamayan er ve erbaşlar, memuriyet hakkının tanınmasını istiyor.

Gazetemize ulaşan SÖZ-PER-MALUL-DERNEĞİ “Sözleşmeli er olarak görev süremiz kanunda 7 yıl. Kanunda ‘7 yıl sonunda kamudaki boş kadrolara atanır’ maddesi var. Fakat yönetmelik olmadığı için uygulanmamakta. Meslek sonunda sözleşmeli erler işsiz kalıyor. Yönetmeliğin çıkmasını istiyoruz” dedi.

“YÖNETMELİK ÇIKMADIĞI İÇİN ATAMA YAPILMIYOR”

6191 Sayılı Sözleşmeli Er Erbaş Kanununun kamuda istihdam maddesinin 4 yıldır uygulanmadığını dile getiren erler, “Sözleşmeli er uygulamasının başladığı 2011 yılında, sözleşme süresinin kısalığı ve tazminat oranının düşük olması nedeniyle istenilen başvuru sağlanamayınca yeni bir düzeme yapılmıştı. Sözleşmeli erlerden 7 sene görev yapanlar kamu kurum ve kuruluşlarına memur olarak atanacaklardı. Ancak yönetmelik çıkarılmadığı için atama yapılamıyor” diye konuştu.

Yönetmenliğin bir an önce uygulanmasını isteyen erler, verilen sözlerin tutulmasını ve memuriyet haklarının tanınmasını istedi.

SÖZ-PER-MALUL-DER BAŞKANI ”Abidin Kocabuğa en zor şartlarda 7 yıl vatan savunmasını yaparak görev süresini tamamlamış Sözleşmeli Erlerin kanunla verilmiş olan memuriyete geçişini sağlayan yönetmeliğin çıkarılmasını ve toplamda 7 yıl mesleki çalışma süresi olan sözleşmeli erlerin isteğe bağlı şekilde mesleki çalışma süresinin şartlar göz önünde bulundurularak uzatılabilmesinin imkanı sağlanmalıdır”.dedi.

Önceki İçerikMehmet Bedri GÜLTEKİN: Türkiye’de sistem mafyalaşmıştır!/2023 Seçimleri ve İttifaklar /YENİ İTTİFAK
Sonraki İçerikCengiz Holding, Bodrum’dan geri püskürtüldü! Tepkilerin ardından Bodrum Belediyesi, Cengiz İnşaat’a verilen ruhsatları iptal etti

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz