Ana Sayfa Yerel Haberler METAMORFOZ – İmparatorluk’tan Cumhuriyet’e Bir Başkalaşım Öyküsü

METAMORFOZ – İmparatorluk’tan Cumhuriyet’e Bir Başkalaşım Öyküsü

374
0

METAMORFOZ – İmparatorluk’tan Cumhuriyet’e Bir Başkalaşım Öyküsü (1914 – 1039) adlı belgesel karikatür sergisi, Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Merkezi organizasyonu ve Bodrum Belediyesi ile Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü’nün katkılarıyla 25 Aralık 2021 – 23 Ocak 2020 tarihleri arasında Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü Erdinç Bakla Galeri Salonu’nda izleyicilerle buluşuyor. Sergi, 2022 yılı boyunca Atatürkçü Düşünce Derneği şubeleri kanalıyla ülkenin çeşitli noktalarında devam edecek.
Sergide yer alan çizgiler Sioux City Tribune, Punch, Manchester Guardian, Kladderratsch, Simplicissimus, Ad Dabbur, Al-Mudhik Al-Mubki , L’Asino, Carnet De La Semaine, De Notenkraker, Mucha, New York Times, Saturday Evening Post gibi basın organlarındayayınlandı. 1914’den 1939’a kadar geçen çeyrek yüzyıllık bir zaman diliminde,dünyanın farklı coğrafyalarında yayımlanan karikatürler, serginin araştırma, metin yazımı ve tasarımını yapan karikatür sanatçısı Kürşat Coşgun tarafından tarihsel bağlamlarıyla birlikte ele alındı ve belgesel bir sergiye dönüştürüldü.
Bu zaman dilimi, öteden beri Batı’da “hasta adam” diye nitelenen Osmanlı İmparatorluğu’nun çöküş sürecini (1915-1919), yüzyılın ilk ve en büyük Kurtuluş Savaşı’nı (1919-1922) ve Anadolu Aydınlanma Devrimi’nin gerçekleştiği erken Cumhuriyet dönemini (1923-1939) kapsamaktadır.
Bu dönemin yabancılar tarafından nasıl gözlemlendiği, Osmanlı ve sonrasındaki Türk imajının Batı’da ya da Doğu’da nasıl algılandığı çizgilerin diliyle sunuluyor.
Metamorfoz sergisi, pazartesi günleri hariç her gün 10.00-18.00 saatleri arasında Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü’nde ziyaret edilebilir.

Dibeklihan Konum

Önceki İçerikBAŞSAVCI ŞÜKRÜ ARSLAN BODTU YU ZİYARET ETTİ
Sonraki İçerikBodrum Yılbaşı Kermesi Başladı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz